Osvětlení je v jakémkoliv interiéru
stejně důležité jako nábytek. Design a umístění může pozvednout, ale i potlačit
funkčnost i dojem z daného prostoru. Je logické, že největší pozornost
věnujeme výběru světel do společných obývacích prostor, nad jídelní stůl, do
ložnice nebo dětského pokoje. Styl zařízení může, ale nemusí podmiňovat design
světel. Jednodušší, minimalistický interiér unese výstřednější solitér, méně
nápadné a variabilní osvětlení vám poskytne víc prostoru například při volbě
doplňků a dekorací. Světlo je vlastně šperk, který jen zdůrazní to, co má
vyniknout. A nesmíme zapomenout ani na to, že téměř každé světlo plní svou
designovou funkci, i když právě nesvítí.
Obývací pokoj, často propojený s jídelnou i kuchyní, je už z principu rozdělený do několika zón, z nichž každá vyžaduje vlastní světelný zdroj. Nad jídelní stůl většinou volíme závěsný lustr nebo několik svítidel, ideálně 75 - 90 cm nad deskou stolu v závislosti na jeho velikosti a výšce stropu. Aby celek působil maximálně harmonicky, doporučují designéři kopírovat tvar nábytku, tedy užší a protáhlejší světlo nad oválný nebo obdélníkový stůl, kulaté či oválné nad kruhový nebo čtvercový.
K sedací soupravě nebo křeslu patří stojací nebo menší stolní lampa, která zpříjemní chvilky čtení nebo rodinné zábavy. Samozřejmě, že i do ryze funkčních prostor, jako jsou chodby, předsíně, šatna nebo toaleta, můžeme umístit zajímavé osvětlení, většina lidí ale volí jednoduché, účelové světlo, bodové osvětlení nebo LED panely.
V ložnicích, dětských a hostinských pokojích kombinujeme stropní světla s lampami, na práci a na čtení. Nebo na příjemné usínání…Víc než jinde je právě v těchto prostorách důležité vybrat správný zdroj, tedy typ žárovky.
Jak už bylo řečeno, dostatek správného světla má totiž vliv nejen na naši psychiku, ale na naše zdraví v mnohem širším slova smyslu, než si často připouštíme. A i když máme pocit, že jsme díky pokroku a inovacím na přírodu vyzráli a zlepšili si tak kvalitu života, můžeme se snadno mýlit. Přirozený rytmus spánku a bdění si poměrně systematicky narušujeme používáním nesprávných zdrojů světla. Možnost bezmezného výběru nám jen zdánlivě dává pocit, že jsme na přírodu vyzráli. Světlo už dávno neslouží jen k tomu, abychom lépe viděli třeba na čtení, může zásadním způsobem ovlivňovat kognitivní funkce mozku. Tím, že jsme si dříve nemohli vybírat, jsme to zároveň nemohli ani pokazit. Slunce vždycky svítilo správně a člověk se přirozeně řídil fázemi dne. To v dnešní době až na výjimky nejsme schopni dodržet. Právě proto bychom se měli při výběru světelného zdroje snažit vyvarovat zásadních chyb.
Pokud svítíme špatně přes den, nic zásadního se nestane, jen se sníží naše výkonnost, nejsme tak bdělí, děláme víc chyb, než když svítíme výhradně bílým světlem, které se nejvíc podobá dennímu. Postupně bychom měli přejít na teplé bílé světlo. Opatrní musíme být 90 minut před spaním a pokusit se zcela eliminovat světlo s modrou složkou spektra. Ideální je v takovém případě slabé oranžové nebo červené světlo, a to i pro situace, kdy se v noci na krátkou dobu vzbudíme například abychom se napili nebo si vzali lék.