„Když mě můj manžel vzal poprvé k sobě domů, moje srdce vlastenky se málem rozskočilo blahem a v duchu jsem si řekla, že odsud už se nehnu,“ říká s vážnou tváří Linda Jandová, ale hned se začne smát. „Ten výhled na Pražský hrad je jen třešnička na dortu, mám toho nejúžasnějšího muže na světě, se kterým bych bydlela i ve sklepě!“ Kouzlo podkrovního bytu sdílí se třemi dětmi a fenkou Růženkou. Bydlení na půdě považuje mnoho lidí za vrchol romantiky, Linda ale nikdy neměla v lásce zkosené stropy, které jsou kromě koupelny ve všech prostorách. „Odříkaného chleba největší krajíc, jak se říká!“ Pro puntičkářskou editorku našeho blogu bylo nejtěžší smířit se s nedokonalostmi, které k podkroví prostě patří. „Když jsem všechny ty nepravé úhly a nerovnosti začala vnímat jako roztomilé, ohromně se mi ulevilo,“ říká Linda, ale jedním dechem dodává, že rozhodně menší nadšení vždycky projevovali řemeslníci, kteří prostor rekonstruovali, vyráběli nábytek na míru nebo cokoliv stěhovali do 4. patra bez výtahu.
V původní kuchyni bylo díky klasické digestoři hodně nevyužitého místa, na druhou stranu Lindu trápily špatně přístupné rohové skříňky s otočnými carousely. Designérka Andrea Čučka ve svém prvním návrhu zachovala tvar kuchyňské linky do „U“, stěnu vlevo ale využila celou, varné centrum přesunula vpravo a rohy ponechala slepé.
O nové kuchyni začali Jandovi uvažovat asi před čtyřmi lety. Linda v kuchyni tráví hodně času, vaří často a ráda, dokonce říká, že u trouby a sporáku je nejspokojenější a dobrý hrnec ji potěší víc než nová kabelka. „Prostě miluju celý ten proces od vymýšlení jídel až po prostírání stolu a servírování hotových lahůdek. Je rozkoš dívat se na to, jak během pár minut všichni zbaští to, co jsem celou noc táhla v troubě na nízkou teplotu,“ směje se Linda a dodává, že výborně a rád vaří i její manžel.
Vizualizace návrhu Jakuba Havlíka s velkorysým ostrůvkem, kam umístil varnou desku s integrovanou digestoří. Ten, kdo vaří, je tak čelem k jídelní i obývací části.
Inspiraci hledala v časopisech o bydlení i na sociálních sítích i v kamenných obchodech různých značek. „O kuchyních z ASKO-NÁBYTEK jsem napsala do časopisu i blogu Inspirace všechno, co o nich vím, a asi by bylo logické vybrat si rovnou tam. Ale říkala jsem si, že malý průzkum trhu vůbec neuškodí.“ Stará kuchyně od značky Hanák byla velmi kvalitní, vydržela všechno, ale design a vybavení odpovídaly tomu, co bylo in před dvaceti lety. „Po takové době už téměř s jistotou víte, co nechcete. Takže už stačí jen udělat si jasno v tom, co chcete a co je pro vás nejlepší,“ říká Linda. V posledním roce fotil tým blogu Inspirace několik realizovaných kuchyní u velmi spokojených majitelů, včetně designérky Denisy Bartošové. „Ta si nemohla vynachválit spolupráci s plánovačem Jakubem Havlíkem z prodejny ve Štěrboholích, hladký průběh včetně dodávky, perfektní, rychlou a čistou práci montážníků i kuchyni samotnou. A ta je vážně nádherná,“ vzpomíná Linda na focení Denisiny modré kuchyně (mimochodem, příspěvek je jedním z nejčtenějších na celém blogu). Došlo jí, že pokud chce psát o kuchyních a o tom, jak jsou skvělé, chybí jí už jen vlastní zkušenost. „Je to stejné, jako když jsem kdysi dávno moderovala na Nově pořad o tehdy alternativních sportech a připadalo mi divné točit o paraglidingu nebo bungee jumpingu a nezkusit to,“ vzpomíná Linda.
Linda trvala na spodní montáži dřezu, pracovní plocha kolem něj se lépe udržuje a čistý design nic neruší. V prostoru pod šikminou navrhl Jakub Havlík malou niku s kávovým koutkem.
Od začátku bylo jasné, že zvolí moderní, minimalistický a střízlivý design. Půdorys ostatně využila v časopisu Inspirace designérka Andrea Čučka pro rubriku Výzva. Její doporučení jsou obecně platná: „Vždy, když se řeší kuchyně v atypickém prostoru, kterým podkroví obvykle je, platí zlaté pravidlo “méně je více” dokonce dvojnásob. Nekomplikujte prostor, naopak využijte maximálně jeho možnosti: do vysoké části se nabízí umístit vysoké skříně s maximem úložného prostoru, který vám bude chybět kvůli absenci nástěnných skříněk tam, kde jsou šikminy. Zbytek ponechte jednoduchý a minimalistický.“ Dostatek úložných prostor je pro pětičlennou rodinu zásadní. Dva metry vysoká výsuvná skříň na potraviny je i v šířce 40 cm (na úkor 80 cm široké skříně na nadstandardní lednici) naprosto dostačující a pojme všechny dózy na potraviny, na kterých Linda podle vlastních slov „trochu ujíždí“. Je nadšená i z toho, že v nové kuchyni stále zbývají dvě prázdné zásuvky, přestože objem nádobí a pomůcek k vaření je stále stejný.
Výsuvná potravinová skříň pojme všechno, co pětičlenná rodina potřebuje k vaření. Zajímavý detail zapuštěných madel doporučil Jakub Havlík na čelech zásuvek obrácených směrem do obývacího prostoru.
Andrein styl je Lindě blízký, proto její fiktivní návrh použila jako základ pro první schůzku s plánovačem Jakubem Havlíkem z ASKO-NÁBYTEK. Jasné bylo i to, že nechce rohové skříňky. „Otočné rohy a carousely na nádobí a špatná přístupnost při úklidu mě přiváděly k šílenství!“ To znamenalo změnu dispozice z tvaru „U“ na „L“ s tím, že roh pod nikou, kde je kávovar, zůstane nevyužitý. Nově bylo možné pracovat i s digestoří integrovanou do varné desky, která významně ušetří prostor. Důležitým detailem při plánování bylo i to, že kuchyně je součástí hlavního obytného prostoru s jídelní a odpočinkovou zónou.
Naprosto zásadní pak byl Jakubův návrh velkorysého ostrůvku s úložnými prostorami na obou stranách, přesun varného centra právě sem a orientovaného čelem k obytnému prostoru s jídelním stolem a obývací částí. To si všichni kuchaři v rodině pochvalují, Lindě ale ostrůvek připravil pár bezesných nocí. „Během plánování jsem si několikrát říkala, že si musím na podlaze vyznačit skutečnou velikost ostrůvku, ale nějak mi to časově nevycházelo a najednou byla kuchyně objednaná. Párkrát jsem se v noci vzbudila hrůzou, že bude moc velký, ale Jakub mě ujišťoval, že to bude v pohodě. Měla jsem mu věřit, je to dokonalé!“ pochvaluje si Linda. Jakub návrh vyšperkoval spoustou drobných detailů včetně protiskluzových vložek do všech zásuvek, zásobníků na fólii a alobal, odpadkového koše s bezdotykovým otvíráním, skrytých zásuvek, zaobleného tvaru skrytých madel nebo LED osvětlení s možností různého nastavení od studeného bílého až po teplý žlutý odstín. „Tohle běžný zákazník asi ani nedomyslí, musíte to buď někde vidět, nebo vám to někdo musí nabídnout a vysvětlit všechny výhody. A Jakub umí být přesvědčivý,“ usmívá se Linda, zatímco připravuje pochoutky podle vlastních receptů na blog Gurmanie, o které se ráda podělí i s čtenáři Inspirace.
Nejtěžší tak nakonec bylo vybrat design a odstín dvířek. Původní záměr matné bílé kuchyně vzal zasvé, když Linda objevila jemný odstín šedé „Sand“ v supermatném a bezotiskovém povrchu Easy Touch z řady Top line. Linda s radostí využila možnosti půjčit si dvířka domů a zjistit, jak vzorek funguje přímo v prostoru. „Německá preciznost a pečlivost, superkvalitní kování a pojezdy, které používají i špičkové konkurenční značky, prodloužená záruka na každý kus na míru vyrobeného nábytku a doživotní záruka na kování, to všechno byly vysoké karty ve hře o naši novou kuchyň,“ říká Linda. První schůzka ze tří s Jakubem Havlíkem ve Štěrboholích proběhla v druhé polovině dubna, na konci května po uhrazení 50% zálohy byla kuchyně objednána a na sklad dorazila přesně podle plánu v posledním červnovém týdnu. Tam si měsíc počkala na dokončení nové podlahy a rozvodů elektřiny a vody.
Jemný odstín „Sand“ působí přirozeněji než čistě bílá barva, proměňující se denní světlo i podsvícená madla zásuvek navíc během dne mění tón dvířek.
proto i s baterií zvlášť (značku Franke, pozn. aut.). A k mé velké lítosti jsem si nevybrala ani pracovní desku. Z materiálu Technistone v designu Noble Arco nám ji vyrobili v kamenictví Trikamon. Mám tu nejlepší zkušenost se spotřebiči Bosch ̶ trouba mi vydržela 30 let ̶ logicky proto mají místo i v nové kuchyni, ovšem stejně jako desku jsem troubu, mikrovlnku a vestavnou lednici ve velikosti XXL pořizovala zvlášť, novou myčku jsme kupovali před dvěma lety. Instalaci ale ochotně provedli montážníci z ASKO-NÁBYTEK,“ chválí Linda jejich ochotu a profesionalitu také při řešení šikmých a nepravidelných částí kuchyně přímo na místě. Nakonec si nechává opravdovou lahůdku: „Nenapadlo by mě poptávat v ASKO-NÁBYTEK indukční varnou desku Bora s integrovanou digestoří, což je absolutní špička a byl to můj velký sen. Takže pro mě bylo obrovským a moc příjemným překvapením zjištění, že ke kuchyni z řady Top line ji můžeme mít za fantastickou cenu!“
Indukční varná deska Bora se výborně udržuje, integrovaná digestoř díky špičkové technologii, uhlíkovému filtru a systému odvětrávání zvládne i velké vaření. Designérka Andrea Čučka a editorka blogu Inspirace Linda Jandová mají důvod k úsměvu – je hotovo!
Je logické, že u focení pro blog Inspirace je stylistka Andrea, která stála na úplném začátku plánování. „Lindina kuchyně dopadla skvěle. Maximálně využívá danou dispozici, krásně „komunikuje“ s obytnou částí, poskytuje nadstandardní množství úložných prostor, je dokonale funkční a podtrhuje elegantní a nadčasový styl celého bytu,“ uzavírá Andrea dnešní focení u editorky blogu Inspirace Lindy Jandové. Ta ještě doplní důležitou informaci: „Zařídit úžasnou kuchyni s neomezeným rozpočtem nepovažuji za umění. Tím je získat maximum možného za dobrou cenu. Překvapuje mě, že mnohem víc zákazníků nevyužívá akce na plánované kuchyně, které ASKO-NÁBYTEK často nabízí. Díky tomu máme špičkovou kuchyni za necelých 600 tisíc Kč, a to včetně varné desky BORA v hodnotě 70 tisíc Kč,“ pochvaluje si naše editorka a pak už celému týmu servíruje voňavou krémovou polévku z pečeného česneku, zatímco v míse kyne těsto na koláče pro baseballový tým, za který hraje nejmladší syn. Dnešní focení je u konce, ale všichni doufají, že se do útulné a elegantní kuchyně s výhledem na Prahu brzy vrátí. Tady je totiž vždycky něco dobrého k jídlu!