Foto: Plečnik House
Ať už vyrazíte na jakoukoliv světovou stranu, všude najdete unikátní památky a místa spojená se zajímavou architekturou či designem. Vybrali jsme taková, která by vám na první pohled do oka nepadla, ale rozhodně stojí za návštěvu.
DŮM ARCHITEKTA JOŽE PLEČNIKA V LUBLANI
Kvůli rukopisu nejvýznamnějšího slovinského architekta není třeba cestovat daleko, stačí přijet do hlavního města a projít si Pražský hrad. Jeho přestavbou, či spíše modernizací, pověřil světoznámého urbanistu první prezident T. G. Masaryk a budiž mu ke cti, že zvolil člověka nejen s mimořádným talentem, ale i respektem k historii, podobě i významu místa. Jeho citlivé zásahy do interiérů, exteriérů i krajiny obdivují profesionálové i laici už celé století. Přítel a spolužák architekta Jana Kotěry pracoval jako hlavní architekt na podobě Pražského hradu od začátku 20. let, je také autorem projektu kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech. Pokud vás zajímá, jak vypadá vlastní dům architekta, o kterém se píše v učebnicích, naplánujte si návštěvu Lublaně nebo alespoň krátkou zastávku ve čtvrti Trnovo, kde si Plečnik postupně koupil dva sousední domy se zahradou. Kromě soukromých pokojů, pro mnohé překvapivě skromných, je k vidění expozice jeho významných projektů v Praze, Vídni a Lublani, kde se Jože Plečnik narodil i zemřel.
Odkaz: https://mgml.si/en/plecnik-house/
Foto: Plečnik House
VILA HŰGEL V ESSENU
Chcete vidět dům s 269 pokoji a obytnou plochou přes 8 tisíc čtverečních metrů, obklopený parkem a zahradami na více než 28 hektarech? Ohnivzdorný, chráněný proti povětrnostním vlivům, a především jejich výkyvům, s klimatizací, teplotou nastavitelnou pro každou místnost zvlášť, ohřevem vody, s vlastní elektrárnou a plynárnou? Kromě úctyhodných rozměrů asi nic zvláštního, asi nějaký luxusní obytný dům s mnoha byty, říkáte si. Velký omyl! Mluvíme totiž o neoklasicistní stavbě ze 70. let 19. století, tudíž asi nikoho nepřekvapí, že byl projektován pro život jediné rodiny, byť s mnoha hosty. Ambiciózní realizace mimořádného domu – i mezi tehdejší smetánkou Evropy – byla zhmotněným snem německého průmyslníka Alfrieda Kruppa von Bohlen, který během stavby neustále přicházel s novými nápady na vylepšení funkčnosti, zatímco zdobné architektonické prvky považoval na rozdíl od svých současníků za nadbytečné. Nevídaný luxus a rozměry si rodina mohla dovolit díky své pozici na špičce zbrojařského průmyslu, což se na osudu jejích členů logicky projevilo po 2. světové válce. Dnes sídlí ve vile významná kulturní nadace, archiv rodiny Kruppů, pořádají se tu výstavy a koncerty. Velkorysý obytný prostor dodnes působí impozantně, ale člověk si v duchu říká, jestli to není trochu moc…
Odkaz: https://www.villahuegel.de/en/
Foto: Alfried Krupp von Bohlen und Halbach-Stiftung / Peter Gwiazda
DÁNSKÉ MUZEUM DESIGNU
Malá země se do mapy světového designu zapsala už mnohokrát hodně výrazným písmem a stále si říká o pozornost. Muzeum designu v hlavním městě Kodani vzniklo v době, kdy si Kruppovi užívali pohodlí a prostor vily Hügel, a od začátku si vytklo na svou dobu nezvyklý cíl: vystavovat mimořádně kvalitní produkty (nejen kolekce nábytku a bytových doplňků) vyrobené v Dánsku, vzdělávat a inspirovat tehdejší výrobce a zvyšovat tak úroveň designu. Od roku 1926 sídlí Muzeum v budově bývalé nemocnice (Royal Frederik´s Hospital) a kromě stálých sbírek pořádá tematické výstavy a akce pro veřejnost. Udělejte si čas na návštěvu i v případě, že vás design nezajímá, což ovšem u čtenářů tohoto blogu nepředpokládáme. Tamní kavárna je totiž vyhlášená svou kuchyní a zahrada je opravdu pohádkové místo.
Odkaz: https://designmuseum.dk/en/
Foto: DANISH MODERN, Designmuseum Denmark/ Luka Hesselberg
DŮM JÓZEFA MEHOFFERA V KRAKOVĚ
Po všech stránkách velkolepý a k turistům nanejvýš přívětivý polský Krakov není jen majestátní královský hrad Wawel nebo mimořádné dědictví židovské kultury. Součástí bohaté expozice zdejšího Národního muzea je mimo jiné i dům Józefa Mehoffera. Oceňovaný malíř a dekorativní umělec se věnoval nejen portrétování významných osobností, ale také ilustroval knihy, navrhoval vitráže, scénografii pro divadlo nebo stylizovaný nábytek. Jeho dům s okouzlující zahradou je nejen nejlepším svědectvím vybraného vkusu majitele, ale i jeho společenského postavení a prestiže. Mimochodem, každé úterý je vstup do stálých expozic Národního muzea v Krakově zdarma.
Odkaz: https://mnk.pl/branch/mnk-the-mehoffer/exhibitions
Foto: Fotografický ateliér NMK / K. Kowalik