Možná máte doma gril, který vypadá spíš jako rekvizita ze sci-fi filmu s návodem k použití o velikosti kroniky města založeného Karlem IV. Denisa Bartošová se pro přípravu letního menu rozhodla použít pravý opak: ten nejjednodušší kotlíkový gril. Samozřejmě ho nejprve pečlivě očistila s pomocí horké vody, speciálního přípravku odstraňujícího připáleniny, kartáče a škrabky. Pokud usazeniny na mřížce odolávají, nechte ji odmočit v kbelíku nebo ve vaně a přidejte jedlou sodu. Ta umí zázraky, jak nám v podcastu LASKOMINY prozradila Kateřina Brožová z projektu Úklid pro klid. Čistou mřížku nebo rošt osušte a lehce potřete olejem. Grilování je sice báječné, ale vzniká při něm množství škodlivých látek, které mohou poznamenat i chuť. Stačí dodržovat pár základních pravidel a můžete hodovat bez obav. Maso ani přílohu není třeba „utopit“ v marinádě, která stéká na žhavé uhlíky a ty potom prskají a čoudí. Používejte alobal nebo speciální aluminiové misky, které vám také pomohou udržovat gril v čistotě. Dokonale vychladlý popel můžete využít na zahradě jako hnojivo.
PRAŽMA S CITRÓNEM A ROZMARÝNEM
Je libo rybu? Pokud máte kvalitní suroviny – což by mělo být samozřejmostí nejen při grilování – stačí opravdu málo: sůl, pepř, bylinky, citrón. Na jednoduchém grilu připravujte ryby vcelku, filátka se budou přichytávat.
Suroviny: 2 pražmy (můžete nahradit pstruhem), asi 10 dkg másla, 4 lžíce olivového oleje, několik větviček rozmarýnu, sůl a koření na ryby podle chuti, 2 citróny
Postup:
Do změklého másla nadrobno nasekejte jednu větvičku rozmarýnu. Vymažte vnitřek ryb, přidejte 2 až 3 kolečka citrónů, ryby vně i uvnitř osolte a posypejte kořením. Pak je ovažte potravinovým provázkem – náplň drží uvnitř a s rybami se na grilu lépe manipuluje.
Připravte si mašlovačku: zbylé pevnější větvičky rozmarýnu zbavte ve spodní polovině jehliček (můžete je použít do olivového oleje) a v očištěné dolní části stáhněte k sobě provázkem nebo drátkem. Ponořte do změklého másla nebo olivového oleje a ryby při grilování průběžně potírejte. Citrón překrojte na polovinu a řezem dolů chvilku grilujte. Ozdobte s ním naservírovanou rybu.
ŘÍMAN S PARMAZÁNEM
Jestli vám myšlenka grilovaného listového salátu připadá scestná, ještě jste neokusili tuhle dobrotu. Možná už ho nebudete chtít připravovat jinak…
Suroviny: 1 římský salát, sůl, pepř, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce parmazánu
Postup:
Římský salát podélně rozkrojte, na řezu potřete olejem, osolte a opepřete.
Na gril položte nejdříve řeznou stranou, hlídejte, bude to opravdu jen chvilka. Pak otočte a opečený řez zasypejte parmazánem. Podávejte okamžitě.
JAHODOVÁ BRUSCHETTA
Krasojízda pokračuje! Třetím chodem na grilu je dezert. Ve sladké variantě oblíbeného italského předkrmu nebo svačiny mají rajčata volno a na dozlatova opečeném krajíčku chleba voní jahody.
Suroviny: 4 krajíčky dobrého světlého chleba, máslo, 1 lžíce cukru, asi 8 velkých jahod, jedlé květy nebo bazalka na ozdobu
Postup:
Krajíčky chleba lehce potřete máslem a namazanou stranou položte na gril. Na pánvi nebo na plátu krátce opečte 6 jahod nakrájených na plátky a posypaných cukrem (ovoce nesmí pustit moc vody). Jahody navrstvěte na opečené krajíčky chleba a doplňte plátky čerstvých jahod. Dozdobte kvítky nebo lístky.
BAZALKOVÁ LIMONÁDA
Tu zvládnete bez grilu, ale hodí se mixér. Pokud nemáte klasický, postačí tyčový, nebo dokonce jen hmoždíř, kde rozdrtíte bazalku s medem a dolijete vodou. Bazalka pochází z Asie, ale je hvězdou zejména italské kuchyně. Kromě nádherné barvy, vůně a chuti má i další „superschopnosti“ jako léčivka: působí dobře na trávení, zklidňuje nervový systém nebo pomáhá při onemocnění ledvin.
Suroviny: 1 l vody, asi 300 g bazalky, 2 lžíce medu (nebo podle chuti), 1 limeta, led
Postup:
Všechny přísady rozmixujte dohladka, podávejte na ledové tříšti s plátky limety a lístky bazalky.